Všechny zimní zahrady na světě mají jedno společné: někdo po nich touží! Vsadíme se, že i vy. Jen si vzpomeňte, jak jdete na procházku a z ulice vidíte dům se zimní zahradou. Je prosinec, venku je nevlídno, leč za okny něčí zimní zahrady svítí vánoční výzdoba… Ta atmosféra! Hned byste si pod stromeček taky takovou přáli. Nebo: přijdete na návštěvu ke kamarádům, kteří vás usadí v zimní zahradě. Zapadá slunce. Kolem vás voní kytky. A zbytek večera strávíte vytahováním rozumů, jak a co udělat, aby byla ta vaše zimní zahrada taky dokonalá.
Než se sen stane skutečností
Zimní zahrady, původně obytné skleníky, jsou častým předmětem rozhovorů nejen ve smyslu „to chci taky“, ale i „vůbec mi o tom nemluv“. Díky různým hurá řešením, levným zázrakům na počkání a projektům rychlokvašek mají špatnou pověst. Je tolik příběhů, kdy se ze snu o romantické zimní zahradě stala ostuda domu a postrach hospodyňky. Jak je to možné?
Základem úspěchu je dobrý projekt
Abyste nedostali za hodně peněz málo muziky, je potřebné projekt zimní zahrady pořádně promyslet. Na zimní zahradu vám nestačí kdejaký kout. Aby měla zimní zahrada šanci plnit svůj účel, potřebujete na ni alespoň deset metrů čtverečních, ideálně i o něco víc. Zimní zahrada zvětší obytný prostor objektu i prodlouží období posezení „venku“, ale se zabydlováním opatrně. Rozhodně je lepší méně než více. Bude se tam lépe pohybovat, uklízet i pobývat.
Víte, jak chcete zimní zahradu využívat?
Aby se zimní zahrada stala plnohodnotnou místností a ne skladištěm, přidejte do projektu také způsob, jakým ji chcete využívat. Je docela možné, že její příští funkce ovlivní i některé její konstrukční vlastnosti. Pokud v ní například plánujete zřídit opravdovou zahradu, budete tomu muset přizpůsobit i systém mechanického a/nebo automatického odvětrávání. Rostliny vyrábějí kyslík a pročišťují vzduch, zároveň ale výrazně zvyšují vlhkost. To samozřejmě platí i pro případnou fontánku či dokonce vířivku nebo bazének.
Důležitou součástí projektu je orientace stavby vzhledem ke světovým stranám. Ideální poměr mezi množstvím slunečního svitu a teplot v létě je jihovýchodní nebo jihozápadní strana. Kvalitní markýza na zimní zahrady by mohla efektivně omezit působení slunečního svitu a teplotních extrémů.
Omezení působení slunečního svitu a následného zvyšování teploty nad únosnou mez pomůže speciální zasklení, vnější či vnitřní stínící technika nebo právě kvalitní markýza. Stálost klimatu podporují sluneční, dešťová a větrná čidla.
„Sluneční paprsky – nejen u zimních zahrad – krotíme už více než dvacet let. Dodáváme prověřené produkty německé kvality, na které se můžete spolehnout. Instalace na klíč provádíme po celé ČR, montujeme všude, od Aše až po Jablunkov, vše s pětiletou zárukou. Naší konkurenční výhodou je dlouholetá praxe a velká pečlivost. Známe do detailů všechny záludnosti a rizika zastínění zimní zahrady a umíme vám ušetřit do budoucna spoustu starostí.“ (Jan Koritenský, zakladatel značky T-shade)